Parkinson's Treatment Polish Edition: 10 Secrets to a Happier Life: 10 sekretów lepszego życia z chorobą Parkinsona - Michael S. Okun M.D.

Parkinson's Treatment Polish Edition: 10 Secrets to a Happier Life: 10 sekretów lepszego życia z chorobą Parkinsona

Przez Michael S. Okun M.D.

  • Data wydania: 2013-04-03
  • Gatunek: Health & Fitness

Opis

Najnowsze przewidywania statystyczne dotyczące choroby Parkinsona są alarmujące. Statystyki - jeśli okażą się prawdziwe, sugerują, że jesteśmy na granicy pandemii. Do roku 2030 w najliczniejszych narodach świata, liczba osób cierpiących na chorobę Parkinsona podwoi się i będzie bliska 30 milionom. Być może trudno uwierzyć w te alarmujące statystyki, ale są one prawdziwe. Napędza je zjawisko nieustannego starzenia się populacji. Wiek jest nieuniknionym i niezaprzeczalnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby Parkinsona. Wraz ze wzrostem długości życia wzrasta ilość osób dotkniętych chorobą Parkinsona. Inaczej mówiąc, jeśli każdy będzie żył 100 lat, wszyscy będziemy zmuszeni zmagać się z chorobą Parkinsona, co oznacza światowy kryzys.

Podróżując po świecie jako Dyrektor Medyczny Narodowej Fundacji Choroby Parkinsona spotkałem setki tysięcy osób cierpiących na chorobę Parkinsona, członków ich rodzin oraz przyjaciół. Jednym z najczęstszych pytań, które słyszałem, było: „Co mogę zrobić, aby żyło mi się lepiej i aby moim bliskim żyło się lepiej?”. Napisałem tę książkę w odpowiedzi na to pytanie, które nieustannie nurtuje pacjentów z chorobą Parkinsona i ich rodziny na całym świecie. W tym duchu wraz z licznymi byłymi współpracownikami i kolegami przetłumaczyliśmy tę książkę na wiele języków, aby podzielić się sposobami na to, jak nie stracić nadziei i lepiej żyć z chorobą Parkinsona.

Prolog autorów polskich
Otrzymujecie Państwo poradnik, który mamy nadzieję pozwoli na lepsze zrozumienie istoty choroby Parkinsona i różnych sposobów na efektywne jej leczenie. Autorem podręcznika, który dedykowany jest pacjentom, ich rodzinom i opiekunom, jest wybitny amerykański specjalista w tej dziedzinie Dr Michael Okun. Zadaniem polskich autorów było przetłumaczenie i zredagowanie tekstu, za którego merytoryczną zawartość odpowiada jednak główny autor. Docenić należy jego wielkie oddanie sprawie leczenia choroby Parkinsona, oparte na ogromnej wiedzy i doświadczeniu. Jednakże styl książki jest nieco odmienny od europejskiego czy polskiego i zawiera wiele specyficznie amerykańskich odniesień. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, aby był on dla polskiego czytelnika zrozumiały i uwzględniał lokalną specyfikę (dostępność do badań, nazwy leków etc.) Podręcznik z racji tłumaczenia na wiele języków ma charakter prawie globalny, naszym zdaniem warto było przybliżyć go także polskim pacjentom. Dziękujemy Pani Marii Borzobohatej-Sawickiej za przetłumaczenie większości cytatów z literatury pięknej, umieszczonych w tej książce.

"There isn't any joking with Dr. Okun about the 10 Secrets for a Happier Life in Parkinson's disease. This book is a critical resource for Parkinson's disease patients and families from around the world who speak different languages, but suffer from very similar and often disabling symptoms." –Muhammad Ali

Komentarze